Product Philosophy

Son Yazılar


Product Philosophy

Google Tag Manager ile iPhone Model Tespiti ve Regresyon Skorlaması ile Stratejik Remarketing

Google Analytics'te yer almayan iPhone modellerinin custom dimension ile ölçümlenmesi ve regresyon modeli ile performans skorlaması.

Murat OvaMurat Ova

Kullanıcıların verilerini üçüncü parti kaynaklar ile paylaşma konusunda derin hassasiyetlere sahip olan Apple, özellikle son 5 yılda birçok teknoloji devinin veri skandallarına karışmasıyla birlikte bu konuda “pioneership” olarak tanımlayabileceğimiz öncü pozisyonunu kaybetmeyi düşünmüyor.

Bu durum IDF ve benzeri güncellemelerin henüz dijital pazarlama sektöründeki etkileri görülmediği önceki yıllarda Google Analytics ve diğer web analytics araçlarında Apple cihazların model kırılımının tespit edilememesi problemi ile bizlere göz kırpan gizlilik kaygıları arasındaydı.

Bu yazıda gerek Apple markasının iPhone cihazlarının model türlerinin dijital kanallardaki ölçümünün gerçekleştirilmesi adına gerekli teknik implementasyon, gerekse bu implementasyon sonrası dijital kanallardaki kampanyalarımızı bu model kırılımı verileri ile ne şekilde deneysel argümanlar ile optimize edebiliriz, bu konulara odaklanacağız.

Google Analytics panelinde “Audience – Mobile – Devices” bölümünde yer alan “Mobile Device Info” raporunda, Apple harici markaların model detayları yer alırken; Apple kullanıcıların büyük bir kısmı için cihaz bilgisi yalnızca “Apple iPhone” şeklinde raporlanmaktadır.

Bu kullanıcıların hangi iPhone modeli kullandıklarını, Google Analytics’in sağladığı “Screen Resolution” dimensionı ile ekran boyutuna göre tahminleyebiliriz. Bunun için Google Analytics paneli üzerinden “Custom Report” oluşturarak, “Mobile Device Info”, “Screen Resolution” ve istenilen metrik bir araya getirilerek custom report oluşturulabilir, daha sonra internetten bulacağınız bir iPhone ekran boyutları tablosu ile bunları bir araya getirip model tahmininde bulunabiliriz. Bazı iPhone modelleri aynı ekran çözünürlüğüne sahip olduğundan; modelin en azından hangileri olabildiği hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

Fakat anlattığım işlem oldukça manuel ve pratik olmayan bir çözüm. Bu bilgiye daha hızlı ulaşmak, raporlamak ve pazarlamada kullanabilmek adına alternatif bir çözüm olarak Google Tag Manager’dan faydalandım.

JavaScript ile iPhone Modellerinin Ekran Çözünürlüğü Bilgisi Üstünden Tespit Edilmesi

Öncelikle aşağıda belirtilen kodları GTM üzerinden Custom JavaScript Variable olarak ekliyoruz. 

function() {

  if(/iPhone/.test(navigator.userAgent) && !window.MSStream) {

    var currentDeviceInfo = JSON.stringify({
      'width' : (window.screen.width > window.screen.height) ? window.screen.height : window.screen.width,
      'height': (window.screen.width > window.screen.height) ? window.screen.width : window.screen.height,
      'ratio' : window.devicePixelRatio
    });

    var database = {
      '2G/3G/3GS': {
        'width' : 320,
        'height': 480,
        'ratio' : 1
      },
      '4/4S': {
        'width' : 320,
        'height': 480,
        'ratio' : 2
      },
      '5/5S/5C/SE': {
        'width' : 320,
        'height': 568,
        'ratio' : 2
      },
      '6/6S/7/8': {
        'width' : 375,
        'height': 667,
        'ratio' : 2
      },
      '6+/6S+/7+/8+': {
        'width' : 414,
        'height': 736,
        'ratio' : 3
      },
      'X/XS': {
        'width' : 375,
        'height': 812,
        'ratio' : 3
      },
      'XR': {
        'width' : 414,
        'height': 896,
        'ratio' : 2
      },
      'XS Max': {
        'width' : 414,
        'height': 896,
        'ratio' : 3
      },
      '11': {
        'width' : 414,
        'height': 896,
        'ratio' : 2
      },
      '11Pro': {
        'width' : 375,
        'height': 812,
        'ratio' : 3
      },
      '11ProMax': {
        'width' : 414,
        'height': 896,
        'ratio' : 3
      },
      'SE(2ndGeneration)': {
        'width' : 320,
        'height': 568,
        'ratio' : 2
      },
      '12mini': {
        'width' : 360,
        'height': 780,
        'ratio' : 3
      },
      '12/12Pro': {
        'width' : 390,
        'height': 844,
        'ratio' : 3
      },
      '12ProMax': {
        'width' : 428,
        'height': 926,
        'ratio' : 3
      }
    };

    for(var model in database) {
      if( JSON.stringify(database[model]) == currentDeviceInfo ) {
        return 'iPhone ' + model;
      }
    }

    return;

  }

  return;

}

Oluşturduğumuz bu variable’ı Custom Dimension olarak kullanabilmek için Google Analytics paneline girerek Session scope bir Custom Dimension yaratıyoruz.

Daha sonra, GTM’de yer alan “Google Analytics Settings” variable’ın içerisine oluşturduğumuz bu custom dimension’ı ekliyoruz.

Bu işlemi canlıya aldıktan sonra artık Google Analytics paneli üzerinden Session scope olan bir çok raporun yanına bu dimension’ı getirerek kolayca raporlayabilirsiniz.

Regresyon ile İçgörü Sağlamak

Bir bağımlı değişken ve bir bağımsız değişken arasındaki ilişkiyi incelemek ve denklem oluşturmak için kullanılan istatistiki yönteme regresyon adını veriyoruz. iPhone modellerini kullanıcıların satış eğilimi performansı üzerinden skorlayacağımız bu yöntem ile, bizim için en karlı olan kullanıcıları barındıran iPhone modellerini tespit edecek ve gerekli hacme sahip ise pazarlama kampanyalarımızda remarketing audience list olarak kullanacağız.

Şimdi bu deneysel yöntemi ne şekilde geliştireceğimize bakalım.

Shapley value’nun en yüksek olduğu iPhone modellerinde kullanıcıların sessionları ile transaction ilişkisinin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Fakat ilişkinin yüksek olması, istatistiki olarak nicel etkileşimin yüksek olduğu anlamı taşımamaktadır, bu etkinin analizi için ise stochastic ß katsayısını kullanmaktayız, bu katsayıyı her telefon modelindeki 1 birimlik session’ın, transaction’ı açıklamaktaki çarpan katsayısı olarak kullanılmaktadır.

Dolayısıyla, oyun kurumsal bir performans indikatörü olarak Shapley Value ve Stochastic Beta katsayısının en yüksek olduğu modellerdeki kullanıcılar, remarketing ile hedeflendiğinde, yüksek performans elde edilmesi beklenir.

Reklam Platformlarına Segmentlerin Gönderilmesi

iPhone’dan gelen sessionlardaki model kırılımlarını remarketing kampanyalarında audience olarak kullanmak için GTM üzerinden oluşturduğumuz Custom JavaScript Variable’ını aşağıdaki şekilde Google Ads ve Facebook Ads platformlarına gönderebilirsiniz.

Google Ads:

Facebook Ads:

Keep yourself poet.

Yorumlar0
Hiç yorum yok.